RFPN - Faculty of Political Science Repository
University of Belgrade - Faculty of Political Science
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses

Teren nativne antropologije - problemi lociranja, pripadnosti i implicitnih diskursa

Thumbnail
2010
252.pdf (299.7Kb)
Authors
Simić, Marina
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
In this paper I want to address some problems of so-called 'native anthropology' and anthropology more broadly, through the native anthropologists' double - insider-outsider position. Drawing from my own fieldwork research on post-socialist transition and cosmopolitanism in the northern Serbian town of Novi Sad in 2005 and 2006, I want to investigate the issue of location and complex processes of positioning and othering in which I was caught myself due to my 'double position' as an insider and outsider and through which my informants understood and made sense of their 'place in the world'. This positioning is relevant for the investigation of the social processes of identification and location-building as a one of the key anthropological issues, as well as for understanding of the construction of anthropological location itself.
Problematizujući ideju antropološkog terena nastalu na staroj modernističkoj ideji putovanja, mnogi antropolozi su devedestih godina prošlog veka pisali protiv 'hijerarhije mesta terena' (Gupta and Ferguson 1997b) zalažući se za dekonstrukciju dihotomije tradicionalne antropologije zasnovane na opoziciji između pozicija insadjera-'domaćeg' i autsajdera-stranaca, pre svega kroz dekonstrukcije koncepta kulture kao holističke i jasno omeđene celine - kao stvari. Međutim, ova dekonsturkcija često nije bila dovoljna za ukidanje 'hijerarihije mesta', koja još uvek predstavlja implicitni diskurs koji operiše i u akademskoj antropološkoj praksi, i na 'terenima' kojima se antropolozi bave, čineći tako problem mesta (lokacije) i lociranja podjednako važnim i za antropologe i za njihove informante. U ovom radu želela sam da istražim neke od problema takozvane 'nativne antropologije' i antropologije uopšte kroz analizu dvostruke pozicije nativnih antropologa, kao insajdera i autsajdera. Fokusiraju...ći se tako na jednu vrstu antropologije kod kuće, pokušala sam da odgovorim na nekoliko pitanja: koja vrsta antropologije je antropologija kod kuće, kakvi antropolozi su nativni antropolozi i kakvi mogu biti subjekti istraživanja nastali u nativnoj antropološkoj praksi. Bazirajući se na terenskom proučavanju post-socijalističke tranzicije i kosmopolitizma u Novom Sadu 2005. i 2006. godine, u ovom radu sam analizirala neke od problema lociranja i kompleksnih procesa pozicioniranja i podrugojačenja (othering) kroz koje su moji informanti razumeli svoje 'mesto u svetu' i društveno-političke promene koje su se oko njih dešavale i u kojima sam i sama morala da učestvujem zahvaljujući svojoj dvostrukoj poziciji. Procesi pozicioniranja kroz koje se ove prakse realizuju važne su za proučavanje društvenih procesa identifikacije i konstrukcije mesta(location-building) kao jedne od ključnih tema antropologije uopšte, kao i za konstrukciju mesta i terena same antropologije.

Keywords:
hierarchy of places / anthropological location / anthropology at home / othering and alterity / hijerarhija lokaliteta / antropološki lokaliteti / drugi i različiti
Source:
Glasnik Etnografskog instituta SANU, 2010, 58, 2, 29-42
Publisher:
  • Srpska akademija nauka i umetnosti SANU - Etnografski institut, Beograd

ISSN: 0350-0861

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfpn_255
URI
http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/255
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
Institution/Community
FPN
TY  - JOUR
AU  - Simić, Marina
PY  - 2010
UR  - http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/255
AB  - In this paper I want to address some problems of so-called 'native anthropology' and anthropology more broadly, through the native anthropologists' double - insider-outsider position. Drawing from my own fieldwork research on post-socialist transition and cosmopolitanism in the northern Serbian town of Novi Sad in 2005 and 2006, I want to investigate the issue of location and complex processes of positioning and othering in which I was caught myself due to my 'double position' as an insider and outsider and through which my informants understood and made sense of their 'place in the world'. This positioning is relevant for the investigation of the social processes of identification and location-building as a one of the key anthropological issues, as well as for understanding of the construction of anthropological location itself.
AB  - Problematizujući ideju antropološkog terena nastalu na staroj modernističkoj ideji putovanja, mnogi antropolozi su devedestih godina prošlog veka pisali protiv 'hijerarhije mesta terena' (Gupta and Ferguson 1997b) zalažući se za dekonstrukciju dihotomije tradicionalne antropologije zasnovane na opoziciji između pozicija insadjera-'domaćeg' i autsajdera-stranaca, pre svega kroz dekonstrukcije koncepta kulture kao holističke i jasno omeđene celine - kao stvari. Međutim, ova dekonsturkcija često nije bila dovoljna za ukidanje 'hijerarihije mesta', koja još uvek predstavlja implicitni diskurs koji operiše i u akademskoj antropološkoj praksi, i na 'terenima' kojima se antropolozi bave, čineći tako problem mesta (lokacije) i lociranja podjednako važnim i za antropologe i za njihove informante. U ovom radu želela sam da istražim neke od problema takozvane 'nativne antropologije' i antropologije uopšte kroz analizu dvostruke pozicije nativnih antropologa, kao insajdera i autsajdera. Fokusirajući se tako na jednu vrstu antropologije kod kuće, pokušala sam da odgovorim na nekoliko pitanja: koja vrsta antropologije je antropologija kod kuće, kakvi antropolozi su nativni antropolozi i kakvi mogu biti subjekti istraživanja nastali u nativnoj antropološkoj praksi. Bazirajući se na terenskom proučavanju post-socijalističke tranzicije i kosmopolitizma u Novom Sadu 2005. i 2006. godine, u ovom radu sam analizirala neke od problema lociranja i kompleksnih procesa pozicioniranja i podrugojačenja (othering) kroz koje su moji informanti razumeli svoje 'mesto u svetu' i društveno-političke promene koje su se oko njih dešavale i u kojima sam i sama morala da učestvujem zahvaljujući svojoj dvostrukoj poziciji. Procesi pozicioniranja kroz koje se ove prakse realizuju važne su za proučavanje društvenih procesa identifikacije i konstrukcije mesta(location-building) kao jedne od ključnih tema antropologije uopšte, kao i za konstrukciju mesta i terena same antropologije.
PB  - Srpska akademija nauka i umetnosti SANU - Etnografski institut, Beograd
T2  - Glasnik Etnografskog instituta SANU
T1  - Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses
T1  - Teren nativne antropologije - problemi lociranja, pripadnosti i implicitnih diskursa
EP  - 42
IS  - 2
SP  - 29
VL  - 58
ER  - 
@article{
author = "Simić, Marina",
year = "2010",
abstract = "In this paper I want to address some problems of so-called 'native anthropology' and anthropology more broadly, through the native anthropologists' double - insider-outsider position. Drawing from my own fieldwork research on post-socialist transition and cosmopolitanism in the northern Serbian town of Novi Sad in 2005 and 2006, I want to investigate the issue of location and complex processes of positioning and othering in which I was caught myself due to my 'double position' as an insider and outsider and through which my informants understood and made sense of their 'place in the world'. This positioning is relevant for the investigation of the social processes of identification and location-building as a one of the key anthropological issues, as well as for understanding of the construction of anthropological location itself., Problematizujući ideju antropološkog terena nastalu na staroj modernističkoj ideji putovanja, mnogi antropolozi su devedestih godina prošlog veka pisali protiv 'hijerarhije mesta terena' (Gupta and Ferguson 1997b) zalažući se za dekonstrukciju dihotomije tradicionalne antropologije zasnovane na opoziciji između pozicija insadjera-'domaćeg' i autsajdera-stranaca, pre svega kroz dekonstrukcije koncepta kulture kao holističke i jasno omeđene celine - kao stvari. Međutim, ova dekonsturkcija često nije bila dovoljna za ukidanje 'hijerarihije mesta', koja još uvek predstavlja implicitni diskurs koji operiše i u akademskoj antropološkoj praksi, i na 'terenima' kojima se antropolozi bave, čineći tako problem mesta (lokacije) i lociranja podjednako važnim i za antropologe i za njihove informante. U ovom radu želela sam da istražim neke od problema takozvane 'nativne antropologije' i antropologije uopšte kroz analizu dvostruke pozicije nativnih antropologa, kao insajdera i autsajdera. Fokusirajući se tako na jednu vrstu antropologije kod kuće, pokušala sam da odgovorim na nekoliko pitanja: koja vrsta antropologije je antropologija kod kuće, kakvi antropolozi su nativni antropolozi i kakvi mogu biti subjekti istraživanja nastali u nativnoj antropološkoj praksi. Bazirajući se na terenskom proučavanju post-socijalističke tranzicije i kosmopolitizma u Novom Sadu 2005. i 2006. godine, u ovom radu sam analizirala neke od problema lociranja i kompleksnih procesa pozicioniranja i podrugojačenja (othering) kroz koje su moji informanti razumeli svoje 'mesto u svetu' i društveno-političke promene koje su se oko njih dešavale i u kojima sam i sama morala da učestvujem zahvaljujući svojoj dvostrukoj poziciji. Procesi pozicioniranja kroz koje se ove prakse realizuju važne su za proučavanje društvenih procesa identifikacije i konstrukcije mesta(location-building) kao jedne od ključnih tema antropologije uopšte, kao i za konstrukciju mesta i terena same antropologije.",
publisher = "Srpska akademija nauka i umetnosti SANU - Etnografski institut, Beograd",
journal = "Glasnik Etnografskog instituta SANU",
title = "Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses, Teren nativne antropologije - problemi lociranja, pripadnosti i implicitnih diskursa",
pages = "42-29",
number = "2",
volume = "58"
}
Simić, M.. (2010). Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses. in Glasnik Etnografskog instituta SANU
Srpska akademija nauka i umetnosti SANU - Etnografski institut, Beograd., 58(2), 29-42.
Simić M. Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses. in Glasnik Etnografskog instituta SANU. 2010;58(2):29-42..
Simić, Marina, "Fieldwork dillemas: Problems of location, insiderhood and implicit discourses" in Glasnik Etnografskog instituta SANU, 58, no. 2 (2010):29-42.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB