RFPN - Faculty of Political Science Repository
University of Belgrade - Faculty of Political Science
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19

Authorized Users Only
2022
Authors
Vranić, Bojan
Kulić, Milica
Book part (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Predmet ovog rada je medijsko prepoznavanje sindikata kao neprijatelja naroda u okviru diskursa konzervativnog populizma, za šta se uzima primer sukoba Vlade Republike Srbije i predsednika Republike Srbije sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije tokom pandemije COVID-19 u 2020. godini. U radu se polazi od pretpostavke da konzervativni populizam i sindikati imaju, svako na svom delu ideološkog spektra, mogućnosti za mobilisanje građana na kolektivnu akciju, kao načina da se utiče na javne politike Vlade. Stoga, konzervativni populizam koristi medije i druge ideološke aparate kako bi sindikate predstavio kao neprijatelje „naroda“. U radu se koristi strukturalni pristup Luja Altisera (Louis Althusser), posebno njegova teza o državnim ideološkim aparatima kao sredstvima za interpelaciju subjekata. Studija slučaja borbe populista i sindikata u Srbiji pokazuje da su, zahvaljujući medijima kao ideološkim aparatima, sindikati interpelirani kao subjekti-neprijatelji, čime je njihov potencijal ...za kolektivnu akciju bitno ograničen.

Keywords:
populizam / sindikati / COVID-19 / mediji / Althusser
Source:
Sindikati između rada i kapitala, 2022, 357-386
Publisher:
  • Durieux : Zagreb

ISBN: 978-953-188-502-7

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfpn_891
URI
http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/891
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
Institution/Community
FPN
TY  - CHAP
AU  - Vranić, Bojan
AU  - Kulić, Milica
PY  - 2022
UR  - http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/891
AB  - Predmet ovog rada je medijsko prepoznavanje sindikata kao neprijatelja naroda u okviru diskursa konzervativnog populizma, za šta se uzima primer sukoba Vlade Republike Srbije i predsednika Republike Srbije sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije tokom pandemije COVID-19 u 2020. godini. U radu se polazi od pretpostavke da konzervativni populizam i sindikati imaju, svako na svom delu ideološkog spektra, mogućnosti za mobilisanje građana na kolektivnu akciju, kao načina da se utiče na javne politike Vlade. Stoga, konzervativni populizam koristi medije i druge ideološke aparate kako bi sindikate predstavio kao neprijatelje „naroda“. U radu se koristi strukturalni pristup Luja Altisera (Louis Althusser), posebno njegova teza o državnim ideološkim aparatima kao sredstvima za interpelaciju subjekata. Studija slučaja borbe populista i sindikata u Srbiji pokazuje da su, zahvaljujući medijima kao ideološkim aparatima, sindikati interpelirani kao subjekti-neprijatelji, čime je njihov potencijal za kolektivnu akciju bitno ograničen.
PB  - Durieux : Zagreb
T2  - Sindikati između rada i kapitala
T1  - Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19
EP  - 386
SP  - 357
ER  - 
@inbook{
author = "Vranić, Bojan and Kulić, Milica",
year = "2022",
abstract = "Predmet ovog rada je medijsko prepoznavanje sindikata kao neprijatelja naroda u okviru diskursa konzervativnog populizma, za šta se uzima primer sukoba Vlade Republike Srbije i predsednika Republike Srbije sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije tokom pandemije COVID-19 u 2020. godini. U radu se polazi od pretpostavke da konzervativni populizam i sindikati imaju, svako na svom delu ideološkog spektra, mogućnosti za mobilisanje građana na kolektivnu akciju, kao načina da se utiče na javne politike Vlade. Stoga, konzervativni populizam koristi medije i druge ideološke aparate kako bi sindikate predstavio kao neprijatelje „naroda“. U radu se koristi strukturalni pristup Luja Altisera (Louis Althusser), posebno njegova teza o državnim ideološkim aparatima kao sredstvima za interpelaciju subjekata. Studija slučaja borbe populista i sindikata u Srbiji pokazuje da su, zahvaljujući medijima kao ideološkim aparatima, sindikati interpelirani kao subjekti-neprijatelji, čime je njihov potencijal za kolektivnu akciju bitno ograničen.",
publisher = "Durieux : Zagreb",
journal = "Sindikati između rada i kapitala",
booktitle = "Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19",
pages = "386-357"
}
Vranić, B.,& Kulić, M.. (2022). Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19. in Sindikati između rada i kapitala
Durieux : Zagreb., 357-386.
Vranić B, Kulić M. Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19. in Sindikati između rada i kapitala. 2022;:357-386..
Vranić, Bojan, Kulić, Milica, "Prepoznati omiljenog neprijatelja: konzervativni populizam i sindikati u Srbiji tokom pandemije COVID-19" in Sindikati između rada i kapitala (2022):357-386.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB