Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji
Conference object (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Pitanje ophođenja države i poštovanja ljudskih prava u vreme pandemije različito je od slučaja do slučaja i zavisi od stanja demokratije i standarda društva. Ono što ovim radom nastoji da se istraži jeste u kojoj meri (ni)je Srbija ispunila svoje tri osnovne obaveze kada je reč o ljudskim pravima, da ih poštuje, štiti i ispunjava, posebno kada su u pitanju prava solidarnosti kao prava III generacije ljudskih prava. U ova prava spada pravo na razvoj koje je usko povezano sa pravom na mir, a koja se prepoznaju kao suspendovana ili čak zanemarena tokom tekuće krize. Takav čin implicira da posledice trpe i politička i građanska, kao i ekonomska, socijalna i kulturna prava polazeći od pretpostavke da su ove generacije prava (I, II i III) međusobno povezane. Uslovi primene mera stavljanja van snage ljudskih prava predviđaju da je proporcionalnost preduzetih mera u odnosu na pretnju prvi standard, potom njihov prostorni i vremenski domašaj. Kroz prvo poglavlje, koje se fokusira na ljudsko pra...vo na razvoj u najširem smislu, rad analizira da li je kroz tri vremenske dimenzije (tokom vanrednog stanja, u vreme parlamentarnih izbora i nakon izbora u Srbiji) došlo do kršenja prava solidarnosti, da li su odluke državnih organa odgovarale domašaju pretnje i ima li izazvanih posledica. Naredno poglavlje analizira koje instrumente zaštite međunarodni mehanizmi (EU, OUN, SE) mogu da pokrenu (hoće li) u slučaju kršenja ljudskih prava tokom pandemije u Srbiji. Zaključna razmatranja dovode i do odgovora o neophodnosti reforme kolektivnih/pojedinačnih sistema zaštite ljudskih prava kao jedne od posledica pandemije.
Keywords:
ljudska prava / posledice pandemije / pravo na razvojSource:
Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije, 2020, 25-26Publisher:
- Udruženje za političke nauke Srbije i Fakultet političkih nauka
Collections
Institution/Community
FPNTY - CONF AU - Đurčević-Cucić, Miljana PY - 2020 UR - http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/932 AB - Pitanje ophođenja države i poštovanja ljudskih prava u vreme pandemije različito je od slučaja do slučaja i zavisi od stanja demokratije i standarda društva. Ono što ovim radom nastoji da se istraži jeste u kojoj meri (ni)je Srbija ispunila svoje tri osnovne obaveze kada je reč o ljudskim pravima, da ih poštuje, štiti i ispunjava, posebno kada su u pitanju prava solidarnosti kao prava III generacije ljudskih prava. U ova prava spada pravo na razvoj koje je usko povezano sa pravom na mir, a koja se prepoznaju kao suspendovana ili čak zanemarena tokom tekuće krize. Takav čin implicira da posledice trpe i politička i građanska, kao i ekonomska, socijalna i kulturna prava polazeći od pretpostavke da su ove generacije prava (I, II i III) međusobno povezane. Uslovi primene mera stavljanja van snage ljudskih prava predviđaju da je proporcionalnost preduzetih mera u odnosu na pretnju prvi standard, potom njihov prostorni i vremenski domašaj. Kroz prvo poglavlje, koje se fokusira na ljudsko pravo na razvoj u najširem smislu, rad analizira da li je kroz tri vremenske dimenzije (tokom vanrednog stanja, u vreme parlamentarnih izbora i nakon izbora u Srbiji) došlo do kršenja prava solidarnosti, da li su odluke državnih organa odgovarale domašaju pretnje i ima li izazvanih posledica. Naredno poglavlje analizira koje instrumente zaštite međunarodni mehanizmi (EU, OUN, SE) mogu da pokrenu (hoće li) u slučaju kršenja ljudskih prava tokom pandemije u Srbiji. Zaključna razmatranja dovode i do odgovora o neophodnosti reforme kolektivnih/pojedinačnih sistema zaštite ljudskih prava kao jedne od posledica pandemije. PB - Udruženje za političke nauke Srbije i Fakultet političkih nauka C3 - Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije T1 - Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji EP - 26 SP - 25 ER -
@conference{ author = "Đurčević-Cucić, Miljana", year = "2020", abstract = "Pitanje ophođenja države i poštovanja ljudskih prava u vreme pandemije različito je od slučaja do slučaja i zavisi od stanja demokratije i standarda društva. Ono što ovim radom nastoji da se istraži jeste u kojoj meri (ni)je Srbija ispunila svoje tri osnovne obaveze kada je reč o ljudskim pravima, da ih poštuje, štiti i ispunjava, posebno kada su u pitanju prava solidarnosti kao prava III generacije ljudskih prava. U ova prava spada pravo na razvoj koje je usko povezano sa pravom na mir, a koja se prepoznaju kao suspendovana ili čak zanemarena tokom tekuće krize. Takav čin implicira da posledice trpe i politička i građanska, kao i ekonomska, socijalna i kulturna prava polazeći od pretpostavke da su ove generacije prava (I, II i III) međusobno povezane. Uslovi primene mera stavljanja van snage ljudskih prava predviđaju da je proporcionalnost preduzetih mera u odnosu na pretnju prvi standard, potom njihov prostorni i vremenski domašaj. Kroz prvo poglavlje, koje se fokusira na ljudsko pravo na razvoj u najširem smislu, rad analizira da li je kroz tri vremenske dimenzije (tokom vanrednog stanja, u vreme parlamentarnih izbora i nakon izbora u Srbiji) došlo do kršenja prava solidarnosti, da li su odluke državnih organa odgovarale domašaju pretnje i ima li izazvanih posledica. Naredno poglavlje analizira koje instrumente zaštite međunarodni mehanizmi (EU, OUN, SE) mogu da pokrenu (hoće li) u slučaju kršenja ljudskih prava tokom pandemije u Srbiji. Zaključna razmatranja dovode i do odgovora o neophodnosti reforme kolektivnih/pojedinačnih sistema zaštite ljudskih prava kao jedne od posledica pandemije.", publisher = "Udruženje za političke nauke Srbije i Fakultet političkih nauka", journal = "Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije", title = "Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji", pages = "26-25" }
Đurčević-Cucić, M.. (2020). Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji. in Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije Udruženje za političke nauke Srbije i Fakultet političkih nauka., 25-26.
Đurčević-Cucić M. Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji. in Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije. 2020;:25-26..
Đurčević-Cucić, Miljana, "Posledice pandemije na ljudsko pravo na razvoj u Srbiji" in Političke posledice pandemije : Knjiga sažetaka sa redovne međunarodne konferencije Udruženja za političke nauke Srbije (2020):25-26.