RFPN - Faculty of Political Science Repository
University of Belgrade - Faculty of Political Science
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
  •   RFPN
  • FPN
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988.

Thumbnail
2003
fulltext.pdf (91.44Kb)
Authors
Vladisavljević, Nebojša
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
U radu autor naglašava da za razumevanje etničkih i nacionalnih pokreta nije dovoljno osloniti se na rezultate proučavanja etničkih grupa, nacionalizma i nacionalnog identiteta, kao što se to obično čini u akademskoj literaturi. Analiza etničkih nezadovoljstava, pamćenja ranijih sukoba i prirode nacionalnih identiteta zaista doprinose objašnjenju intenziteta osećanja i podrške u narodu za kolektivno delovanje povodom nacionalnih ciljeva. Ipak, to nije dovoljno za objašnjenje trenutka izbijanja ove vrste kolektivnog delovanja, kao i njene dinamike i posledica. Autor naglašava da je u ovu svrhu neophodno koristiti rezultate savremenih istraživanja društvenih pokreta i politike suprotstavljanja (contentious politics). Kao i drugi društveni pokreti, nacionalni pokreti se javljaju kao odgovor na promene u političkom miljeu i njihov razvoj i ishodi u velikoj meri zavise od izbora strategije protesta i njihove pozicije u širim talasima mobilizacije, unutar kojih se obično pojavljuju. Empirijs...ki materijal iz primarnih izvora, uključujući tu lokalnu štampu i intervjue s neposrednim učesnicima, sugerišu da je mobilizacija Srba s Kosova „odozdo“ nastala znatno pre uspona Slobodana Miloševića. Uprkos uzajamnom uticaju, pa i saradnji s vlastima i beogradskim intelektualcima, ovaj pokret je ostao autonomni politički činilac i imao je disproporcionalan uticaj na politička dešavanja u Jugoslaviji između 1985. i 1988.

Keywords:
nationalism / social movements / popular protest / contentious politics / Kosovo / Serbs / Serbia
Source:
Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja, 2003, 70/16, 83-107
Publisher:
  • Fabrika knjiga : Beograd

ISSN: 0354-5288

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfpn_951
URI
http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/951
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' papers
Institution/Community
FPN
TY  - JOUR
AU  - Vladisavljević, Nebojša
PY  - 2003
UR  - http://rfpn.fpn.bg.ac.rs/handle/123456789/951
AB  - U radu autor naglašava da za razumevanje etničkih i nacionalnih pokreta nije dovoljno osloniti se na rezultate proučavanja etničkih grupa, nacionalizma i nacionalnog identiteta, kao što se to obično čini u akademskoj literaturi. Analiza etničkih nezadovoljstava, pamćenja ranijih sukoba i prirode nacionalnih identiteta zaista doprinose objašnjenju intenziteta osećanja i podrške u narodu za kolektivno delovanje povodom nacionalnih ciljeva. Ipak, to nije dovoljno za objašnjenje trenutka izbijanja ove vrste kolektivnog delovanja, kao i njene dinamike i posledica. Autor naglašava da je u ovu svrhu neophodno koristiti rezultate savremenih istraživanja društvenih pokreta i politike suprotstavljanja (contentious politics). Kao i drugi društveni pokreti, nacionalni pokreti se javljaju kao odgovor na promene u političkom miljeu i njihov razvoj i ishodi u velikoj meri zavise od izbora strategije protesta i njihove pozicije u širim talasima mobilizacije, unutar kojih se obično pojavljuju. Empirijski materijal iz primarnih izvora, uključujući tu lokalnu štampu i intervjue s neposrednim učesnicima, sugerišu da je mobilizacija Srba s Kosova „odozdo“ nastala znatno pre uspona Slobodana Miloševića. Uprkos uzajamnom uticaju, pa i saradnji s vlastima i beogradskim intelektualcima, ovaj pokret je ostao autonomni politički činilac i imao je disproporcionalan uticaj na politička dešavanja u Jugoslaviji između 1985. i 1988.
PB  - Fabrika knjiga : Beograd
T2  - Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja
T1  - Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988.
EP  - 107
SP  - 83
VL  - 70/16
ER  - 
@article{
author = "Vladisavljević, Nebojša",
year = "2003",
abstract = "U radu autor naglašava da za razumevanje etničkih i nacionalnih pokreta nije dovoljno osloniti se na rezultate proučavanja etničkih grupa, nacionalizma i nacionalnog identiteta, kao što se to obično čini u akademskoj literaturi. Analiza etničkih nezadovoljstava, pamćenja ranijih sukoba i prirode nacionalnih identiteta zaista doprinose objašnjenju intenziteta osećanja i podrške u narodu za kolektivno delovanje povodom nacionalnih ciljeva. Ipak, to nije dovoljno za objašnjenje trenutka izbijanja ove vrste kolektivnog delovanja, kao i njene dinamike i posledica. Autor naglašava da je u ovu svrhu neophodno koristiti rezultate savremenih istraživanja društvenih pokreta i politike suprotstavljanja (contentious politics). Kao i drugi društveni pokreti, nacionalni pokreti se javljaju kao odgovor na promene u političkom miljeu i njihov razvoj i ishodi u velikoj meri zavise od izbora strategije protesta i njihove pozicije u širim talasima mobilizacije, unutar kojih se obično pojavljuju. Empirijski materijal iz primarnih izvora, uključujući tu lokalnu štampu i intervjue s neposrednim učesnicima, sugerišu da je mobilizacija Srba s Kosova „odozdo“ nastala znatno pre uspona Slobodana Miloševića. Uprkos uzajamnom uticaju, pa i saradnji s vlastima i beogradskim intelektualcima, ovaj pokret je ostao autonomni politički činilac i imao je disproporcionalan uticaj na politička dešavanja u Jugoslaviji između 1985. i 1988.",
publisher = "Fabrika knjiga : Beograd",
journal = "Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja",
title = "Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988.",
pages = "107-83",
volume = "70/16"
}
Vladisavljević, N.. (2003). Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988.. in Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja
Fabrika knjiga : Beograd., 70/16, 83-107.
Vladisavljević N. Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988.. in Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja. 2003;70/16:83-107..
Vladisavljević, Nebojša, "Nacionalizam, teorija društvenih pokreta i pokret Srba s Kosova, 1985-1988." in Reč: časopis za književnost, kulturu i društvena pitanja, 70/16 (2003):83-107.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RFPN | Send Feedback

OpenAIRERCUB